DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

CANE CORSO ITALIANO - chovatelská stanice CZECH VELVET

O obedience, aneb jak pokračujeme ...

Téměř po 2 měsících se změnilo několik věcí. Jsme zaregistrovaní a existujeme tudíž oficiálně . Oficiální název je Obedience CZ (OC). Začaly pěkně fungovat internetové stránky www.obedience.ic.cz. Dostalo se nám velké podpory na našem domovském cvičáku ZKO U Zvonečku v Kladně-Rozdělově (www.kynologie-kladno.cz). Této podpory si velmi vážíme, bez zázemí by cesta k obedience byla mnohem složitější. Pravidelně o sobotách a nedělích (od 9:00) zde trénujeme, po telefonické domluvě si s nám zaobediencovat může přijít každý zájemce. První veřejný trénink se uskuteční v neděli 25.3.2007. Další veřejný trénink by se měl uskutečnit 27.5.2007. Dne 6.5.2007 plánujeme seminář s Ann Schőnenberger, Češkou žijící ve Švýcarku, která má složené obediencové trojky. První, zatím neoficiální, závody se uskuteční 16.6.2007. Všechny tyto akce se budou konat na cvičáku v Kladně-Rozdělově (www.kynologie-kladno.cz). Máme hotový Zkušební řád, který dostali všichni členové klubu k dispozici. Ostatním zatím přístupný není, protože pravidla dolaďujeme a vychytáváme mouchy. Bude zveřejněn ve chvíli, kdy bude oficiálně schválen a "odladěn". Ke konci března 2007 máme přes 30 členů, ale denně se ozývají další zájemci. 29.3.07

Obedience ...

O Obedience jsem poprvé slyšela před nějakým časem, ale jen matně. Že je to nějaký psí sport. Loni v červnu o obedience začala mluvit Kristýnka a já začala pátrat. Naposílaly jsme si navzájem co jsme kde našly a začaly o tomto sportu uvažovat. Kristýnina fenka má zdravotní problémy a její sen o IPU se stafíčkem se začal pomalinku rozplývat, my necvičíc s Valentinkou obrany jsme v tu dobu měli skoro dozkouškováno (na stopařské speciály to asi nikdy nebude) a další možnosti nebyly, navíc Valentince budou 4 roky a jak to tak u molossů bývá, tak vrcholově aktivní nebývají věčně, a obedience vypadaly jako úžasná alternativa. Na cvičáku jsme zbláznili tu naši výcvikovou partu, tedy páníčky Martinu, Jirku a Lukáše, nadchli naši skvělou výcvikářku a objevili agilitovou Pavlu od borderek, která hoří pro obedience již dávno. A tak to začalo. Dali jsem dohromady zhruba přeložený zkušební řád a sem tam si zkusili zacvičit. Od podzimu cvičíme víceméně pravidelně. Někdy uprostřed podzimu padl nápad, zoficiálnět obedience v ČR jako další alternativu k již známým psím sportům. A tak začalo plánování, rozhodování.. A u něj by možná ještě dlouho zůstalo nebýt toho, že vyšel v Psích sportech článek o obedience. Ten spustil vlnu nadšení a na Mém psovi se objevil chat, kde se ozývali lidé, kteří by to chtěli zkusit. No a já tam napsala. Že cvičíme, máme nějaké plány atd. A domů mi dorazilo spousta meilíků lidí, kteří ví o co jde a chtějí to zkusit a lidí, kteří o tom jen četli a chtějí to také zkusit. A začala sháňka po zkušebním řádu. Před časem začal Jirka zkušebák překládat a nyní je již na světě. Je to přeložený rakouský zkušební řád, který až na malilinké odchylky odpovídá zkušebnímu řádu švýcarskému. Každá země má totiž zkušební řád svůj vlastní, třeba polský je trošku jiný než rakouský atd. My zatím jedeme podle tohoto "našeho" překladu, zatím jako "začátečníci", dál jsou v řádu další 3 skupiny, ta trojková je ta, o níž píší Psí sporty a podle níž se cvičilo na Světovce v Poznani. No a dál? Od čtvrtka jsou na světě webové stránky díky nejšikovnější Pavle Duškové - www.obedience.ic.cz, zatím bez spousty informací, které se tam budou průběžně objevovat.

Naším cílem je rozjet oficiální klub Obedience ČR, na jehož založení se v současné době pracuje. Z nadšených lidí, kteří nás kontaktovali z různých konců republiky a doufáme, že se budou stále ozývat i další, vytvořit jednotlivá "centra" výcviku, no a cvičit a trénovat. Na základě do češtiny přeloženého Zkušebního řádu rakouského, který se může stát platným Zkušebním řádem ČR. To je ten blízký horizont. A ten vzdálený, zatím nedohledný, je ten, že bychom mohli požádat o proškolení rozhodčích a uspořádat národní závody v obedience u nás, v ČR. Ti šikovní mohou samozřejmě v mezidobí vyrazit na závody do Rakouska, Polska, Švýcarska....

A jak obedience prakticky vypadají??? Časopis Psí sporty představil nejtěžší kategorie (3) dle platného Zkušebního řádu Obedience dle FCI. My jsme začali cvičit dle kategorie začátečnické (0). A cvičí se takto:

1. Sedni ve skupině

2. Odložení v leže ve skupině

3. Poslušnost za pohybu (bez vodítka)

4. Lehni za pohybu

5. Přivolání do základní pozice

6. Vyslání vpřed do čtverce

7. Nesení předmětu

8. Aport přes překážku

9. Vlastní identifikace

10. Kontrola na dálku

Pokud Vám některé body připadají známé a jednoduché, tak věřte, že známé jsou, ale jednoduché zcela jistě ne. Cílem obedience je přesnost, důslednost, správné provedení. U začátečníků by tomu tak ještě být nemuselo, ale nám přišlo rozumnější dbát na přesnost hned od začátku, takže pejsek při sedni sedí a nevystrkuje nožku, při lehni leží jako sfinga, při chůzi sleduje páníčka (dle poznámky ve Zkuš. řádu - chtivě sleduje!), nevzdaluje se od něj, jeho plece jsou přesně u kolena psovoda, pes dokonce neotáčí hlavu za zvukem, cizím hlasem apod. Trošku jiné jsou povely než jsme zvyklí my, kteří jsme dosud cvičili dle NZŘ.

Jediný "cvik", se kterým jsme se my setkali poprvé byla Vlastní identifikace. U začátečníků jde o to, že si páníčkové vezmou od někoho, kdo při nácviku má funkci tzv. stewarda, klacík, dřívko a uschovají si ho za účelem napachování. Když dojde na vlastní identifikaci rozhodí steward na hromádku zbylá dřívka a obejde postupně páníčky. Ti odevzdají klacík a steward ho odloží vedle hromádky. Páníček vyšle pejska a ten musí najít ten správný, páníčkův.

Ještě ke kontrole na dálku, jde o sedni a lehni (později i vstaň), páníček stojí 5 m před pejskem (u 3 - 15 m!)

Webové stránky najdete na adrese http://www.obedience.ic.cz. Zatím se pomalinku rozjíždí, tak buďte trpěliví. Kromě spousty informací (průběžně!) by se tam již nyní měla objevit ke stažení přihláška. Přihlášku pro ty z vás, kteří nám chcete pomoci spoluzaložit klub Obedience ČR, pro ty z Vás, kteří se chcete stát členy a cvičit s námi nebo to alespoň zkusit, ale i přihlášky pro ty, kteří nás jenom chtějí podpořit. No a vy ostatní nám držte palce, čeká nás dlouhá cesta!

15.1.2007  další info www.obedience.cz