DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

CANE CORSO ITALIANO - chovatelská stanice CZECH VELVET

Obedience aneb jak jsme objevili „nový“ psí sport

Obedience vznikla v Anglii ve chvíli, kdy bylo potřeba předvést nějaký pro diváky atraktivní a neagresivní psí sport při Cruftu. Obedience dle výkladového slovníku znamená správní podřízenost nižších duchovních vyšším. A v psích reáliích to tak opravdu funguje. Obedience je cvičení poslušnosti, které učí psovoda držet psa pod kontrolou, velký důraz je kladen na vztah psovoda s jeho psem, je to cvičení poslušnosti, kdy pes pracuje často ve velké vzdálenosti od psovoda. . Na první pohled se může zdát, že jde o velmi jednoduché cviky, ale opak je pravdou. Je kladen velký důraz na přesnost a precizní provádění jednotlivých cviků. A pro koho je tento psí sport vhodný??? Hodí se pro psovody a psy, kteří se z různých důvodů nechtějí věnovat obranám. Hodí se pro psovody a psy, kteří přestože jsou aktivní, tak netouží běhat přímo agility. Hodí se pro psovody a psy, kteří hledají něco nového, co by obohatilo jejich společný život.

Obedience je vhodná pro všechna plemena psů a s výjimkou nejvyšší třídy (3) mohou závodit i psi nezapsaní do Plemenné knihy. Při nácviku obedience je předpokladem zvládnutý základní výcvik poslušnosti. Velkou výhodou je, že není potřeba žádných velkých technických a výcvikových pomůcek, psovod vystačí s 1 překážkou odpovídající kohoutkové výšce psa, několika 10 cm dřívky, 1 aportem a několika kužely. Dokonce není potřeba ani žádný speciální výcvikový prostor. Mezi velkou výhodu patří i to, že ani psovod ani pes nemusí disponovat zvláštní fyzickou zdatností. Veškerý výcvik se provádí formou hry a motivováním psa, obedience nezná dril, obedience je o velkém nadšení, se kterým pes vykonává příkaz svého pána. Zkušební řád dokonce zakazuje hrubé zacházení se psem a to i slovní!

Obedience se cvičí podle Zkušebního řádu platného v příslušné zemi. U nás vznikl v únoru 2007 klub Obedience CZ (OC), který vytvořil platný Zkušební řád, který vychází ze zkušebního řádu švýcarského a ve své nejnáročnější podobě (třída 3) plně odpovídá Zkušebnímu řádu FCI, podle kterého se cvičí při mezinárodních závodech a to i při těch, které se konají např. při příležitosti pořádání Světové výstavy (loni Poznaň) či Evropské výstavy (letos v červnu Zagreb). Zkušební řád je s ohledem na různou náročnost rozdělen do 4 tříd, od začátečníků právě po třídu 3. Každý třída obsahuje 10 cviků a to:

1. Sedni ve skupině

2. Lehni ve skupině

3. Chůze u nohy

4. Odložení psa za chůze

5. Přivolání do základní pozice

6. Vyslání do čtverce vytyčeného kužely

7. Nesení resp. přinesení aportu

8. Aport přes překážku

9. Vlastní identifikace předmětu (pachová práce)

10. Ovladatelnost na dálku

První dva cviky jsou skupinové a na vodítku. Ostatní cviky jsou samostatné a bez vodítka, v obtížnějších třídách i bez obojku. Cvičí se dle pokynů rozhodčího, který má k dispozici pomocníka, který bedlivě sleduje všechny chybná nebo nepřesná provedení cviku. K bodování slouží stupnice s přepočítacími koeficienty. Pro spousty psů bude důležité, že po ukončení cviku může psovod psa pochválit a kratičce si s ním pohrát (nemá u sebe ani pamlsky, ani hračky).

Klub Obedience CZ (OC) pracuje zatím ve složení Kristýna Másilková (border collie a staffordšírský bullteriér), Ivana Kocifajová (2x cane corso) a Ing. Jiří Bíbrdlík (německý ovčák). Veškeré podrobnosti o obedience a to nejen u nás se pravidelně objevují na stránkách www.obedience.ic.cz . V současné době je klub oficiálně zaregistrovaný a začleněn pod Český kynologický svaz. Mateřskou základnou se nám stala ZKO Kladno-Rozdělov, kde jsme získali velkou podporu a kde se v současné době budou konat veškeré tréninky, semináře a závody. Klub Obedience CZ má v květnu 2007 zhruba 40 členů ze všech koutů republiky. Doufáme v individuální výcviky v místech bydliště, v pravidelné společné tréninky a ve společné změření sil při závodech. Ty první, zatím neoficiální závody (zatím nejsou vyškoleni oficiální čeští rozhodčí) se uskuteční 17.6.2007 na Kladně, ty oficiální závody bychom rádi zorganizovali na podzim nebo na jaře příštího roku a to se zahraničním rozhodčím. Tréninky na Kladně probíhají v podstatě od podzimu loňského roku, od ledna 2007 téměř pravidelně každou sobotu a neděli. Po telefonické či meilové dohodě je možné přijet se podívat i na takovéto neveřejné tréninky. Termíny veřejných tréninků jsou oznámeny vždy na klubových stránkách a pravidelně v psích časopisech. Tyto tréninky by se měly konat zhruba 1x za měsíc. Na nich bychom rádi předvedli, jak by cvičení obedience mělo vypadat, poradit jak kterého psa který cvik naučit, zodpovědět dotazy zájemců.

Máme za sebou zatím dva veřejné tréninky, každého z nich se zúčastnilo téměř 20 pejsků nejrůznějších ras nebo neras a to od borderek, přes beardetky, labradory, retrievry, hovawarty, chodské psy až třeba po knírače. Začátkem května jsme zvládli jednodenní seminář s Ann Schőnenberger. Ann žije trvale ve Švýcarsku a má úspěšně složené trojky obedince. Se svou úžasnou borderkou se kromě obedience věnuje stejně úspěšně i agilitám. Seminář měl ohromný úspěch a po jeho skončení jsme okamžitě domluvili seminář další a to letní. Proběhne od pátku do neděle první víkend v srpnu a to zase na cvičáku v Kladně-Rozdělově. V pátek Ann zopakuje seminář pro ty, kteří se v květnu nemohli zúčastnit, v sobotu se bude trénovat a pilovat a ujasňovat a zkoušet nové metody výcviku atd. a v neděli si zazávodíme a rozhodčím bude Ann.    

Obedience pro naši rodinu začala velice nenápadně. V současné době vyplňuje velkou část našeho volného času. Objevila pro mě nové možnosti ve výcviku (díky Ann!!!!), ale především mi dala poznat nové skvělé lidi!!!!!!!!!!! Obedience je na samém začátku a je strašně fajn být u toho, jak se rodí a rozvíjí, jak láká nové a nové lidi se svými pejsky. Tak nám držte palce a pokud byste někdo rád po přečtení těchto řádku to s námi zkusil, pište nebo volejte, každý další nadšenec bude vítán.

www.obedience.ic.cz

Ivana Kocifajová, 28.5.2007